Úvod Provádíme Fotogalerie Tipy a triky Ceník Kontakt

 

Tipy a triky


Oprava pákové vodovodní baterie

Mezi nejčastější závady patří protékání vody pod pákou, někdy také páka drhne. Na vině bývá většinou provoz v agresivním prostředí. Baterií teče velmi tvrdá voda, občas také chybí na přívodu filtr nečistot. Drobné částečky z vodovodního řadu (anebo zbytky nánosů vodního kamene) se pak dostávají mezi keramické desky kartuše a poškodí jejich povrch. V tom nastane problém. Většina výrobců se totiž chrání tím, že podmínku instalace filtru uvádí do podmínek pro možnost uznání reklamace.

Než měnit celou baterii, je možné nahradit jen "střeva", kartuš samotnou. Nejde jen o to, že výměnou celé baterie pak trpí vzhled koupelny, nevypadá pěkně, když je jiná na umyvadle a jiná třeba ve vaně, nepominutelné jsou i náklady. Zatímco za kartuš ke značkové baterii se zaplatí kolem tisícikoruny (k běžným, i když značkovým, je to za polovic), náklady na koupi celé baterie jsou několikanásobně vyšší.

Má vůbec smysl pustit se do opravy vlastními silami? Moderní baterie mívají až šestiletou záruku, kdo se "vejde" do tohoto termínu, měl by raději zavolat firemní servis.

 

Kontakt:

Marcel Bulgr

Jílovská 1148

Praha 4

Tel.: 603 921 348

 

 

 

Ale může nastat problém se staršími bateriemi: "Podle zákona je výrobce ještě pět let po skončení výroby povinen vyrábět náhradní díly. Když má někdo hodně starou baterii méně známé značky, jaká se nekoupí v každém koupelnovém studiu, nezbude než vypátrat, kdo ji k nám dováží, a pokoušet se sehnat kartuši tam."

Když už se to podaří, je výměna jednoduchá. Pro názornost jsme zvolili pro postup rozebrání baterie takzvanou DEMO verzi, tedy takovou, jaká se používá pro školení instalatérů. Je na ní lépe vidět, co se vlastně skrývá uvnitř.

Krok za krokem

Špičkou nože opatrně vyjměte ozdobnou plastovou krytku

1) Špičkou nože se opatrně vyjme ozdobná plastová krytka, kterou u většiny baterií najdete na čelní straně pod pákou. Pod ní je montážní otvor.

Šestihranným klíčem vyšroubujte

2) Šestihranným klíčem se vyšroubuje "červík". Na obrázku dobře vidíte, jakým způsobem je páka spojena s tělesem kartuše.

Opatrným tlakem směrem vzhůru vytáhněte páku z těla baterie

3) Opatrným tlakem směrem vzhůru se vytáhne páka z těla baterie - ovládací páčka kartuše je vsazena do vybrání páky a zajištěna šroubem.

Kartuše se skrývá pod pochromovanou plastovou objí

4) Kartuš se skrývá pod pochromovanou plastovou objímkou zaklapnutou (přes malé výstupky) do kovového těla armatury.

Musí se také vytáhnout.

Vyjměte kartuši

5) Vyjme se kartuš. Dole má gumové těsnění, kterým přiléhá na otvory v keramické destičce sloužící k přívodu teplé a studené a odvedení smíchané vody.

Dalším kritickým místem se může stát těsnění po obvodu keramického tělesa

6) Dalším kritickým místem se může stát těsnění po obvodu keramického tělesa, do kterého je přiváděna teplá a studená voda z domovního rozvodu. Zkontroluje se jeho stav, tam, kde baterie protéká, může být jeho opotřebení příčinou.

Vyčistěte i perlátor

7) Když už jsme u demontáže, nezapomeneme rovnou i vyšroubovat a vyčistit sítko perlátoru.

 

Jak nakupovat kartuš

Kartuš má za úkol podle toho, jak se pohybuje pákou baterie, míchat teplou a studenou vodu a směrovat ji do výtokového raménka. Samotná nestojí mnoho. Ceny se samozřejmě liší podle značky. Například náhradní kartuše od firmy Novaservis stojí podle typu kolem 500 korun, za některé kartuše pro baterii od německých výrobců zaplatíte přes tisícikorunu. Každý z výrobců nabízí několik typů, obvykle se jeden hodí na několik modelových řad armatur.

 

Předstěnové systémy

05_i.jpg, 4,2kB 06_i.jpg, 3,7kB

Systémy pro splachování závěsných WC mís určené k instalaci pod omítku či obklad (instalaci do stěny). Systém se skládá z plastové nádržky (nádržka je vyrobena stejnou technologií jako palivové nádrže automobilů), napouštěcího a vypouštěcího ventilu snadno vyměnitelného otvorem pro tlačítko, a konstrukčního prvku pro zavěšení WC mísy.

Všechny funkční části systému jsou opravitelné nebo vyměnitelné přes servisní otvor ukrytý pod ovládacím tlačítkem

Netěsnost samotné nádržky není možná. Při výrobě je prováděna 100% kontrola těsnosti a kvality nádržky.

Montáž izolační desky pod WC mísu – deska omezuje prostup hluku ze stavební konstrukce do WC mísy a významně omezuje možnost poškození mísy při montáži nebo zatížením.

Převzetí hotového díla od dodavatele (stavební nebo instalatérské firmy)

Tipy a triky

 • Než bude systém uveden do provozu ponechte namontované tlačítko zabalené v původním PE-obalu (sáček). Chráníte tím tlačítko před poškozením pří dokončovacích pracích.
 • Před uvedením napouštěcího ventilu do provozu nechte přes přívodní hadičku protéct menší množství vody, čímž dojde k odkalení přívodu vody (vyčištění vodovodního řádu) a předejdete případným problémům
 • Při zavěšování a utahování WC mísy dbejte, aby vymezovací segmenty na plastové položce vymezovaly mezeru v díře mísy shora šroubu. Předejdete naklonění mísy na stranu.
 • Všechny trubkové spoje před montáží namažte montážním mýdlem (nebo tekutým mýdlem). Předejdete tím možnému poškození těsnění a usnadníte si montáž.

WC nádržky a armatury

01_i.jpg, 3,4kB 02_i.jpg, 3,1kB
 • Univerzálnost nádržek – pro nízko, středně nebo vysokopoložené provedení. Nádržka není určena k montáži přímo na WC mísu. Pro vysokopoložené provedení je nutno dokoupit trubku např.A95.
 • Napouštěcí ventily lze nastavit pro většinu typů nádržek a fungují v rozsahu 0,5-10 Atm tlaku vody v potrubí. Druh materiálu připojovacího závitu nemá vliv na maximální povolený tlak ani životnost ventilu.
 • V připojovacím závitu všech napouštěcích ventilů je vyjímatelné sítko zachycující hrubé nečistoty.
 • Univerzálnost vypouštěcích ventilů – konstrukce ventilů dovoluje přizpůsobit ventil většině typů nádržek
 • Úspornost vypouštěcích ventilů

   
  • STOP systém – uživatel má možnost bezprostředně ovlivnit množství spláchnuté vody zastavením vypouštění. 1.stisk START splachování – 2.stisk STOP splachování
  • DUAL systém – uživatel splachuje dvěma předem nastavenými množstvími vody – stisk malého tlačítka – poloviční objem vody
  • Stisk velkého tlačítka – celý objem vody
 • Při instalaci vypouštěcího ventilu patří těsnění z vnitřní strany nádržky.
 • U vysokopoložené nádržky nelze použít systém STOP ani DUAL. Lze však předem nastavit vypouštěný objem vody.

Tipy a triky

 • ! POZOR ! – při instalaci WC mísy s nízkopoloženou nádržkou dbejte na dostatečnou vzdálenost mísy od stěny (nádržky) tak, aby sedátko bezpečně drželo ve zvednutém stavu.
 • Doporučená výška nízkopoložené nádržky od WC mísy je daná délkou dodaného kolena
 • Nejnižší poloha vysokopoložené nádržky od podlahy mísy je 1,6m
 • Nejúčinnější splachování je z nejvyšší možné hladiny vody v nádržce (2cm pod úrovní přepadové trubky vypouštěcího ventilu)
 • Plastové armatury znečištěné vodním kamenem lze velmi jednoduše omýt namočením do 2-3% roztoku kuchyňského octu.

Sifony

03_i.jpg, 4,9kB 04_i.jpg, 5,7kB
 • V sortimentu lze najít sifony prakticky pro všechna použití, záleží jen na správné volbě typu.
 • Univerzálnost dřezových sifonů – výstupní průměr O50 a na O40 lze výstup zredukovat vložkou, která je součástí každého dřezového sifonu.
 • Podlahové vpusti APV jsou určeny pouze pro vnitřní použití (koupelny, prádelny, sprchy atd…) s maximálním zatížením 300 kg.

Tipy a triky

 • ! POZOR ! – některé chemické čistící prostředky při chemické reakci prudce zvyšují teplotu v odpadních armaturách, poškozují nerezové a chromované části armatur a degradují plastové materiály. Na takto poškozený sifon se nevztahuje záruka.
 • U sprchových koutů dbejte na co nejkratší vzdálenost sifonu od přípoje na vnitřní kanalizaci. Sprchový kout orientujte tak, že sifon bude mimo vstupní stranu sprchového koutu.
 • Na zanesený sifon se záruka nevztahuje, a proto je důležitý přístup k zápachové uzávěře pro jeho vyčištění.(servisní otvor).
 • Nezapomeňte na servisní otvor – přístup k sifonu z vnější strany.
 • U sifonů s odbočkou pro pračku nebo myčku odstraňte zátku (na odbočce) až před napojením daného zařízení na odbočku.
 • Pokud se ztrácí vodní sloupec vody ze sifonu a nebo probublává zápach z kanalizace, je NUTNÁ konzultace s odborníkem na kanalizaci, závada není v sifonu.
 • Pokud je průtok nainstalovaným sifonem nižší než výrobcem garantovaný průtok, je ve většině případů závada v zanesení sifonu nečistotami nebo v provedení odpadní kanalizace.
 • U ovládaných vanových sifonů nedoporučujeme zkracovat přepadovou flexibilní hadici – kratší vzdálenost doporučujeme řešit obloukem podél zadní stěny vany.

 

 

 

Nahoru

 

 

 

 © 2010